Co je jóga a k čemu je?
I dnes přetrvává mezi některými lidmi mínění, že jóga je něco exotického, pro ně nevhodného, či dokonce škodlivého; něco, co by určitě nezvládli. Toto mínění někdy podpoří obrázky jogínů v podivných pozicích, nebo pohrdlivé články některých žárlivých hlídačů jedinečnosti a nadřazenosti jejich vlastní víry, kteří odsuzují každou odlišnou myšlenku; nebo prostě jen nechuť k něčemu novému, neznámému.
A tak v každodenním shonu si mnozí pomyslí: "nemám čas se zabývat takovými hloupostmi, nevím kde mi hlava stojí, kam dřív skočit, spousta starostí a ještě něco takového - k čemu by mi to vůbec bylo?", proč v dnešním světě plném techniky, účinných léčiv, počítačových sítí, nepřekonatelných čističů skvrn i zářivých televizních zábav, proč vytahovat na světlo nějaké podivné, staletími zaprášené praktiky bůhví odkud? Dneska!
Podívejme se na to z druhé strany: Jak žijeme? Daří se nám? Žijeme pro sebe a své blízké, nebo žijeme pro mašinerii únavného, zaběhaného životního stereotypu, jehož kolečkem jsme se stali? Jsme šťastní a vyrovnaní?
Podívejme se na své ruce; netřesou se náhodou?, prohlédněme si v zrcadle oči i tvář; líbí se nám?
A jak to vypadá s mým zdravím? Nemám náhodou nějaké potíže, na které, přes mnohá vyšetření, mi lékaři dávají jen neurčité odpovědi? Necítím se často unaveně?
Chceme-li si odpočinout - otevřeme noviny, televizi; co myslíte, bude tam více zpráv o štěstí, pohodě, zajímavém životě, nebo o nespokojenosti, neštěstí a násilí? Přináší nám štěstí, když máme moderní auta, automatická zařízení, plné obchody, pohodlná křesla, videa, zábavu na tlačítka a vtíravé reklamy? Jsme nešťastni, když tyto věci zrovna my nemáme? Neužíráme se náhodou závistí a snahou je získat? Často používáme slova: "nemám čas! nemám peníze!". Jestliže život prožijeme jen chvátáním, starostmi a vyděláváním peněz, můžeme nakonec mít nejen např. vycíděný a zařízený byt, postavení, majetek, tučné konto v bance, - ale i poškozené zdraví a narušené vztahy k lidem na něž nám nezbyl čas, nebo kterým jsme ublížili, protože překáželi našemu prosazení; včetně těch nejbližších. Může se ale také stát, že v tomto bezohledném závodu nakonec nebudeme mít nic, jen zatrpklost, zničené zdraví a závist těm úspěšnějším....
Umět se zastavit
Jednou z cest, jak se vyznat v rozporech života, ve víru událostí i chaosu doby, jak rozlišit, co je pro nás skutečně dobré, jak najít svůj způsob žití, objektivnost a vyrovnanost je jóga. Jóga není vymyšlená teorie nebo zjevené učení; jóga vychází ze zkušenosti. Svůj život nežijeme přece nějakými teoriemi, ale skutečnými prožitky svého každodenního života. Právě jóga je systém, založený nikoli na víře v nějaké učení, ale na empirických, osobních prožitcích.
Cesta života je křivolaká, plná zákrutů. Chceme li dobře řídit své životní kroky, máme li dobře vnímat a rozlišovat podstatné od podružného, musíme se na cestě našeho uspěchaného života také zastavit a rozhlédnout se.
V jedné z klasických knih, Patandžaliho Jógasútře se praví: "Jóga je zkrocení a zastavení jevů v mysli." To znamená: jen když se zastavíme, můžeme plně vnímat a prožít to, kolem čeho bychom jinak jen nevšímavě proběhli; jen když zastavíme těkání naší pozornosti i myšlenek, můžeme si plně uvědomit sami sebe, i to co děláme. Základním kamenem jógy je umět se zastavit.
Druhým kamenem je pozorné vnímání toho co děláme a jak to prožíváme. Při pozorném vnímání jsme totiž stále v přítomném okamžiku, v realitě. To je velmi důležité pro správnou kultivaci naší psychiky a rozvoj osobnosti.
Jóga jako zdravotní prevence a rehabilitace
Další významné působení jógy je somatická zdravotní prevence a rehabilitace. Různé potíže, nesprávné držení těla, bolesti zad a krční páteře, ztuhlost, poruchy prokrvení, lze odstraňovat cvičením ásán, protahováním i posílením svalstva. Pranájáma, relaxace a krije zvyšují odolnost vůči alergiím i dýchacím potížím, harmonizuje se vegetativní systém organismu a psychický stav.
Nikdy není pozdě
V kursech Jóga Sádhana se naučí začátečníci jednoduché ale důležité cviky, pak postupně složitější ze všech oblastí jógy; např: ásány, pranájámu, etiku, pratjaháru, dháranu, meditace apod., také umění odpočívat, poslouchat hudbu, poezii, a jistě také naslouchat i sami sobě ....
Ke cvičení jógy nejsou potřeba prakticky žádné pomůcky ani drahé vybavení. Naše tělo, smysly, dech i mysl nám poskytuje bohaté množství tvárného, i když někdy trochu vzpurného materiálu.